KÖVETELÉSKEZELÉS


Ügyfeleim bátran fordulhatnak hozzám, amennyiben szerződéses jogviszonyból eredő igényüket a szerződéses partnerük nem fizeti meg. Ezen eljárások során magánszemélyek és gazdasági társaságok képviseletét is ellátom, akár egyedi ügyekről, akár tömeges behajtásról van szó.

A követelésbehajtás részfolyamatai, típusai:

1. Nem jogi követeléskezelés
Ebben az esetben még nem kerül bíróság, egyéb hatóságok elé az ügy, hanem az adósokkal történő kapcsolatfelvétel valósul meg, melynek során felmérem az esetleges fizetési hajlandóságot és valamilyen peren kívüli megállapodás megkötésének lehetőségét.

Ezen szakaszon belül elsődlegesen az alábbi részfolyamatokat végezem:
- az adós írásban történő felkeresése fizetési felszólítás útján,
- tárgyalások lefolytatása a fizetési megállapodások megkötése érdekében, tartozáselismerő nyilatkozatok, fizetési megállapodások létrehozása.

2. Fizetési meghagyás (FMH)
A fizetési meghagyásos eljárás a pénzkövetelések behajtásának gyors és költségkímélő módszere, az eljárást a követelés behajtással foglalkozó ügyvéd a közjegyzői kamara által működtetett elektronikus rendszeren keresztül benyújtott kérelemmel kezdeményezi. Az eljárás megindítása előtt már különösen fontos tisztában lenni a követelés igazolhatóságával, bizonyíthatóságával. A fizetési meghagyásos eljárás és az azt követő eljárások sikeressége érdekében a követelés behajtásához jogszabályokban meghatározott adatokkal rendelkezni kell. Amennyiben a jogosult ezekkel nem rendelkezik, az illetékes hatóságtól ezek az adatok általában beszerezhetők, a hatóság előtt meghatalmazással a követelésbehajtással foglalkozó ügyvéd is jogosult eljárni.

Fizetési meghagyás útján kell érvényesíteni a 3.000.000,- Ft-ot meg nem haladó követeléseket, ami azt jelenti, hogy ezeket közvetlenül peres úton nem lehet érvényesíteni. Az eljárás illetéke a követelés összegének 3%-a, de minimum 8.000,- Ft és maximum 300.000,- Ft.

3. Peres eljárás
Amennyiben a fizetési meghagyásos eljárás perré alakul, vagy a követelés nagyságát figyelembe véve a jogszabályok alapján eleve peres eljárás indítható, úgy szükséges benyújtani a megfelelő kereseti kérelmet/kezdő beadványt az illetékes bíróság felé.

4. Felszámolási eljárás
A gazdasági társaságokkal szemben fennálló, kiszámlázott követelések esetén nem csak csupán a fent részletezett peres eljárás áll ügyfeleim rendelkezésére, hanem a törvényi feltételek megléte esetén akár felszámolási eljárás is indítható.